Maroessia by Mrs. Mariya Oleksandrivna Vilinska
<< Return to Title Details & Download1
Maroessia
De Ukraineesche Jeanne D'Arc
P. J. Stahl
Maroessia De Ukraineesche Jeanne d'Arc
Tweede druk Geheel herzien door A. C. Slop
Met 62 illustratiën naar teekeningen van Th. Schuler
D. Bolle--Rotterdam
I.
EEN ONBEKEND REIZIGER.
Ik zal u eens iets vertellen, dat heel lang geleden in de Ukraine is voorgevallen, en wel in een vergeten, maar frisschen en bekoorlijken hoek van deze landstreek.
Ik houd veel van die streken, waarover men weinig spreekt, die de vreemdeling niet bezoekt, die men aan zich zelf overlaat, die haar schuilplaatsen en haar geheimen, haar groote smarten en haar eenvoudige genoegens voor zich houden. De geschiedenis van die streken is meestal niet bekend. Men ontmoet er, wat men nergens anders vindt: zaken en menschen zijn er nieuw. Die landen hebben,--zonder het aan iemand te zeggen,--soms ook hun helden, waarachtige helden.
Ik houd ook veel van helden,--vooral als zij er zich niet op beroemen, dat zij 't zijn,--als zij eerlijk en oprecht zijn, als zij groote dingen doen, zonder luidkeels te roepen: "Kijk eens aan! dat heb ik nu gedaan! Onthoudt mij mijn belooning daarvoor niet!" maar alleen omdat zij niet anders zouden kunnen dan heldhaftig te zijn.
Welnu, in dat afgelegen hoekje van de Ukraine stond vroeger een huis, dat precies gebouwd was als andere buitenhuizen; en dit huis werd bewoond door een kozak, Danilo Tsjabane, en zijn gezin.
Men verwarre de kozakken uit de Ukraine niet met die van den Don, met die mannen met hun zware baarden, hun woeste oogen, hun ruwe taal en hun onbeschofte manieren; zij lijken daar heelemaal niet op.
De bewoners va